تبلیغات
**** گروه علوم تجربی دوره عمومی استان گیلان**** - طرح درس 3

**** گروه علوم تجربی دوره عمومی استان گیلان****

گیلان سرسبز، با تلاش گیلانیان سربلند باشی

 

برای دسترسی به کلیه مطالب به صورت طبقه بندی شده، اینجا راکلیک فرمایید

جهت گفتگوی علمی و آموزشی و دیدن تجربیات دیگران اینجا را کلیک فرمایید

برای مشاهده وبلاگ های ثبت شده برای مسابقه طراحی وبلاگ اینجا را کلیک فرمایید

برای مشاهده و یا دانلود انیمیشن های آموزشی اینجا را کلیک فرمایید

برای دانلود پاور پوینت های علمی و آموزشی اینجا را کلیک فرمایید

برای دریافت و استفاده از نمونه سوال طبقه بندی شده، اینجا را کلیک فرمایید

طرح درس 3

 

      

                                عنوان : نیروی جاذبه ی الكتریكی

                                پایه ی تحصیلی  : دوره راهنمایی تحصیلی

                                زمان مورد نیاز برای  تدریس : 3 جلسه  .........

      طرح درس فیزیك در دوره ی راهنمایی

      مترجم : بهرام فنائی

      مسوؤل كافی نت مركز تحقیقات معلمان اصفهان

      (دبیر علوم تجربی )

      

      

      

      عنوان : نیروی جاذبه ی الكتریكی

      موضوع : درس فیزیك

      پایه ی تحصیلی  : دوره راهنمایی تحصیلی

      زمان مورد نیاز برای  تدریس : 3 جلسه

      

      اهداف :

       در پایان درس  دانش آموزان باید:

      1-    به صورت دسته جمعی و گروهی درباره ی وسایل هیجان زا ، كلمات ، جملات و

      عبارات كوتاهی بیان كنند.

      2-    درباره ی قطار هیجان شهربازی ، مطالبی را در وب سایت ها جستجو كنند.

      3-    درباره ی وسایل هیجان زا یك مقاله ی بدیع بنویسند.

      

      وسایل لازم :

      1-    چند قطعه عكس درباره وسایلی كه با نیروی جاذبه الكتریكی كار می كنند.

      2-    رایانه با امكانات لازم برای دسترسی به اینترنت.

      روش كار:

      1-  عكس هایی از قطار هیجان به دانش آموزان نشان بدهید و از آنها بخواهید پس

      از مشاهده ی دقیق عكس ها ، آنچه را كه به ذهنشان می رسد ، در قالب كلمات،

      عبارات ، جملات ،صداها و... ، به كلاس منعكس كنند. ممكن است جواب هایی كه می

      دهند به صورت زیر باشد: ‌‌‌‍

      ‹ دلم ریخت › ‹ آسمان وزمین جابه جا شدند › ‹ مثل یك موشك › ‹ پر قدرت › ‹ بی

      وزنی ›  ترشح آدرنالین › ‹ لكه ی سیاه › ‹ بووم› ‹ پرواز › ‹ راندن › ‹ مثل

      یك آتش فشان › ‹ معلق بودن ›   زوزه كشیدن › ‹ جاذبه ی صفر › ‹ وای › ‹ چرخش

      360 درجه › ‹ پیچ وتاب خوردن › ‹ تفنگ دولول › و ...

      2-  از دانش آموزان بخواهید كه توسط رایانه به وب سایت های  زیر مراجعه كنند

      و درباره ی قطار هیجان ، طراحی ساختار، كیفیت عمل و چگونگی حركت آن مطالبی را

      جمع آوری كنند. با این كار، دانش آموزا ن درباره ی تاریخچه ، روش ساخت و طرز

      راندن قطار ها اطلاعاتی را به دست آورده و فیلم های ویدئوئی را مشاهده خواهند

      نمود.آنهارا برای  جستجووجمع آوری اطلاعات بیشتر تشویق كنید:

      http:// travel.discovery.com/guides/video/coasters/speedvision.html

      http://dsc.discovery.com/convergence/coasters/timeline/timeline.html

      http://travel.discovery.com/ideas/themeparks/rollercoasters/buildacoaster.html

      

      3-   درپایان كار از دانش آموزان بخواهید مطالب گردآوری كرده ی خودشان را در

      قالب شعر ، داستان كوتاه ، مقاله ، داستان تخیلی یا خلاقیت های دیگر به شما

      ارائه نمایند.

      

      فعالیت های تكمیلی ( ادامه تدریس )

      برای تكمیل درس  در سه زمینه ی زیر  تدریس را ادامه دهید :

      ·    مغناطیس در اطراف ما : از دانش آموزان بخواهید درباره ی نقش خاصیت

      مغناطیسی در ساخت وسایلی مانند : فلاپی دیسك ، قطب نما ، موتور الكتریكی ،

      تابلو مغناطیسی ، آهن ربای الكتریكی ، ترن مغناطیسی ، دزدگیر و تصویر برداری

      مغناطیسی ( MRI ) مطالبی را تهیه كنند. هر یك از دانش آموزان باید به كمك

      جزئیاتی كه به دست می آورد ، یك نمودار گویا برای موضوع خود تهیه كند. بهترین

      مكان برای شروع این فعالیت آدرس اینترنتی زیر است:

      http://www.howstuffworks.com

      

      ·    الكتریسیته در اطراف ما : عبارت های زیر را بر روی تابلو ی كلاس

      بنویسید: الكترونها ، الكتریسیته ، ولتاژ ، آمپر ، وات ، شدت جریان ، كنترل

      جاروبرقی ، بنیامین فرانكلین، الكترومغناطیس ، شفق قطبی ، مواد عایق ، مواد

      رسانا ، لاستیك ومس . سپس دانش آموزان را گروه بندی كنید و از آنها بخواهید

      این اصطلاحات را تعریف كنندو با استفاده از حداقل 10 مورد از این اصطلاحات ،

      یك بازی طراحی كنند( كارت بازی ، جدول متقاطع و... ) . در پایان گروه ها باید

      بازی هایشان را با یكدیگر جابه جا كنند و از تیم های دیگر  را به بازی دعوت

      نمایند.

      ·    كاربرد الكتریسیته : درباره ی طرز كار بازوهای مصنوعی صحبت كنید و از

      دانش آموزان بخواهید درباره كمك رسانی وسایلی مانند ویلچر های برقی ، سمعك و

      ... به انسان های نیازمند توضیحاتی بدهند.

      

      

      ارزشیابی :

      بر اساس سه ملاك زیر دانش آموزان  را به طور دقیق ارزشیابی كنید:

      ·     دانش آموزانی كه در كلاس شدید‌اً مشغول بحث بوده اند ، كلمات و عبارات

      زیادی جمع آوری كرده اند،تصاویر را به خوبی تفسیر می كنند،چندین وب سایت خوب

      معرفی كرده تجربیات جالبی دارند و یك كار ابتكاری ( مقاله ، بازی ، شعر و...

      ) ارائه نموده اند.

      ·    دانش آموزانی كه تاحدودی در بحث كلاسی شركت داشته اند، كلمات وعبارات

      محدودی جمع آوری كرده اند، تصاویركمی را تفسیركرده اندتعداد كمی وب سایت

      معرفی نموده اند و یك كار تقلیدی ارائه نموده اند .

      ·    دانش آموزانی كه در بحث كلاسی شركت نكرده اند ، كلمه وعبارت مناسبی پیدا

      نكرده اند و كارهای نامربوطی ارائه نموده اند.

 (تهیه و تنظیم :سید یحیی صفوی)

برگرفته ازmtmi.persianblog.ir



willodeankrock.hatenablog.com
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 11:07 ب.ظ
I always emailed this blog post page to all my friends, since if like to read it next
my friends will too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


برای دسترسی به کلیه مطالب به صورت طبقه بندی شده، اینجا راکلیک فرمایید